Markkinointia, luottamustehtäviä ja neuleita
Lotta Ruottista rohkaistiin kotona valitsemaan mahdollisimman miehinen ala.
– Hyvin onnistuin. Kovin paljon miehisempää työpaikkaa ei heti
tule mieleen kuin terästehdas, Ovako Imatran markkinoinnissa
tuotepäällikkönä työskentelevä Ruottinen sanoo.
Lotta Ruottinen opiskeli metallitekniikkaa Materiaalitekniikan osastolla Tampereen Teknillisessä yliopistossa. DI-tutkinto valmistui 1999.
– Vaikka osaston valinta ei alussa ollut niin selvää, pääaineestani olin täysin varma. Metallit kiehtoivat monipuolisuutensa vuoksi. Varsinkin jatko-opintojeni jälkeen on tuntunut siltä, että olen aivan oikealla alalla ja työtehtäväni vastaavat koulutustani.
Ruottinen sanoo pitävänsä työstään. Markkinoinnin tuotepäällikkö on läheisessä yhteistyössä niin tuotannon, laatuosaston kuin omien myyntikonttoreiden ja asiakkaidenkin kanssa.
– Työni on kansainvälistä ja vaihtelevaa. Matkapäiviä kertyy jonkin verran, mutta ei kyllästymiseen saakka. Tyydyttävintä työssä ovat hetket, jolloin asiakas kiittää hyvästä palvelusta tai olen onnistunut löytämään asiakkaan ongelmaan ratkaisun. Myös uuden teräslajin kehittäminen tiettyyn käyttökohteeseen yhteistyössä asiakkaan kanssa on aina innostavaa.
Ovako Imatra on Ruottisen ensimmäinen työpaikka.
– Aloitin kehitysinsinöörinä. Siinä oli hyvä tutustua työpaikkaan ja sen toimintatapoihin. Samalla saattoi miettiä, mihin suuntaan haluaa kehittyä.
Ruottinen oli mukana asiakasprojekteissa ja huomasi pian, että markkinointitietämyksestä ei olisi työssä haittaa. Niinpä hän ryhtyi opiskelemaan kauppatieteitä Lappeenrannan teknillisessä yliopistossa.
– Silloinen esimieheni kannusti minua opiskelemaan ja sain käyttää opiskeluun työaikaa. Kiitokset hänelle! Valmistuin kauppatieteiden maisteriksi 2004. Pidän tätä toista tutkintoa urani kannalta tärkeänä.
Pian valmistumisensa jälkeen Ruottinen siirtyikin markkinointiosastolle nykyisiin työtehtäviinsä.
Näköalapaikka luottamusmiehenä
Kahden tutkinnon nainen on myös työpaikkansa uusi varaluottamusmies ja Ylemmät Toimihenkilöt YTN:n teknologiateollisuuden taustaryhmän jäsen.
– Luottamustehtäviin ei ollut meillä mahdottomasti halukkaita, mitä hieman ihmettelen. Luottamusmiestoiminta on tärkeä osa työelämää ja siinä saa paljon tietoa yhtiön toiminnasta.
Jo opiskeluaikoina Ruottinen oli mukana eri järjestöissä ja killan toiminnassa. Järjestöihminen on aina järjestöihminen.
– Uskon, että halu toimia on perua lapsuudesta. Äitini on ollut aktiivinen ja kannustanut minua harrastuksiin ja luottamustoimiin.
Ruottisella on noin 50 ylemmän toimihenkilön edut valvottavanaan.
– Varsinaisella luottamushenkilöllä on tietysti ollut enemmän tehtävää, sillä juuri päättynyt yt-neuvottelukierros on ollut haastava. Neuvotteluyhteys työantajaan kuitenkin toimii, ja kaikista asioista on pystytty keskustelemaan.
Vaikka luottamusmiehen tehtäviin kuuluu vaikeitakin asioita, Ruottisen mielestä myönteisiä puolia on enemmän.
– Luottamusmiestoiminta tarjoaa hyvän vaikutuskanavan ja mahtavan näköalapaikan, hän tuumaa.
Nyrkkeilyä ja neuleita
Taustaryhmään Ruottinen päätyi, kun entinen Ovakon edustaja luopui paikastaan.
– Taustaryhmä on hyvä paikka oppia lisää ja saada tukea kokeneemmilta. Mainiota, että jokaiselle uudelle taustaryhmän jäsenelle valittiin tutor, jonka kanssa voi selvittää asioita.
Ruottista opastaa toinen terästehtaan nainen, Outokummun Tornion tehtaan luottamusmies Hannele Aikio.
Ruottinen pitää tärkeänä, että taustaryhmässä voi kertoa eteenpäin oman työpaikkansa ylemmille toimihenkilöille tärkeistä asioista ja myös tutustua muihin saman alan yritysten edustajiin.
TEKin Ruottinen kertoo kokeneensa hieman etäisenä ja byrokraattisena opiskelujensa jälkeen.
– Paikalliset luentotilaisuudet ovat kyllä tuoneet TEKiä lähemmäs jäsenistöä. Toivonkin TEKin jalkautuvan entistä enemmän yrityksiin. Ja paikallisia tilaisuuksia pitäisi olla lisää, hän sanoo.
Silloin kun Ruottinen ei ole kokouksissa, hänet voi tavata vaikka nyrkkeilemästä. Mies ja kaksi alle kouluikäistä tyttöä ovat myös tottuneet näkemään hänet kutimen ääressä.
– Nykyisin minulla on miltei aina vapaa-aikani puikot kädessä ja nyrkkeilyhanskat valmiina kassissa odottamassa seuraavaa treeniä. Kumpikin harrastus on todellista pakoa joskus kiireisestä työelämästä.
Ruottisella on jopa oma neulontablogi. Siihen voi tutustua osoitteessa http://apupuikko.blogspot.com/ . Also in English!
Syksyllä valoisammat ajat neuvotella
Lomautusjaksolta juuri kesäkuun alussa palannut Lotta Ruottinen pitää teknologiateollisuuden neuvottelujen jatkamista vasta kesälomien jälkeen hyvänä ratkaisuna.
– Markkinatilanne vaikutta ainakin meillä nyt hieman valoisammalta kuin alkuvuonna. Lomautukset ovat näillä näkymin loppuneet. Alkusyksystä olemme varmasti saaneet enemmän tietoa siitä, miltä loppuvuosi teknologiateollisuudessa näyttää, Ruottinen arvelee.
Ruottisesta on ollut mielenkiintoista saada seurata neuvottelujen kulkua ensimmäistä kertaa taustaryhmän jäsenenä.
– Kun neuvotteluprosessia on päässyt seuraamaan näin läheltä, koko taustaryhmän toiminnan tarkoitus on auennut ja tuntuu, että on mukana tärkeässä jutussa.
- 31.1.2012
NSN vähentämässä 1 200 Suomessa - 30.1.2012
Työstä oppimista täydennyskoulutukseen - 30.1.2012
Inflaatio söi palkankorotukset - 30.1.2012
Esko Rautiola Arkkitehtiliiton uudeksi puheenjohtajaksi - 30.1.2012
Tilastonikkari vaihtui - 25.1.2012
Suunnittelualan palkankorotukset maksettiin yleiskorotuksina - 24.1.2012
Talous hyytyy, keskituloisella kohtuulliset näkymät - 10.1.2012
Akavan Fjäder ehdottaa tutkimus- ja kehitysrahoitukseen uusia keinoja - 21.12.2011
Lomautettujen ja osa-aikaisten työntekijöiden asema paranee - 16.12.2011
Teollisuuden Palkansaajat vastustaa eläkeiän nostoa - 14.12.2011
Samalle viivalle lakon avulla - 14.12.2011
Luottamusmieskysely kertoo: Suhteet työpaikoilla kohdallaan - 8.12.2011
LUT on akkreditoinnin pioneeri Pohjoismaissa - 8.12.2011
Työttömyysturva paranee - 2.12.2011
ICT-alan raamisopimusneuvotteluiden tulokset - 2.12.2011
Kaupan alan ylemmät toimihenkilöt raamisopimuksen ulkopuolella - 1.12.2011
Pertti Porokari YTN:n johtoon - 1.12.2011
Raamia reiluksi kahdeksi vuodeksi - 30.11.2011
Akavan ensimmäinen yrittäjäpalkinto Pekka Jussilalle - 30.11.2011
Johtajien palkitsemiseen malttia - 29.11.2011
Teollisuuden palkansaajat raamiratkaisulla mukana talouden kohentamisessa - 28.11.2011
Akavan Fjäder: Kattava raamisopimus pikkujoululahja - 25.11.2011
Työmarkkinakeskusjärjestöt: raamisopimus ei kattava - 25.11.2011
YTN:n Kauppi: Työnantajan pitäisi vastata huutoonsa raamin kattavuudesta - 25.11.2011
ICT-alan raamineuvottelut päätökseen - 24.11.2011
TEK ja TFiF palkitsivat vuoden ansiokkaimmat opinnäytteet - 24.11.2011
Akavan Fjäder: Raamisopimus tuo vakautta palkansaajille - 24.11.2011
Raamin mukainen neuvottelutulos paperiteollisuuden ylemmille - 24.11.2011
Yliopistot mukaan raamiratkaisuun - 23.11.2011
NSN:n irtisanomiset isku Suomen insinööreille - 23.11.2011
Kunta-alan ja valtion neuvottelutulokset vahvistettiin













Arkisto

Kirjoita uusi kommentti