Elintarvikealan ylemmät eivät ole päässeet neuvottelemaan
16.4.2010 | Luettu 1042 kertaa
Elintarvikealan ylempien toimihenkilöiden neuvottelut työehtosopimuksesta eivät ole käynnistyneet Ylemmät Toimihenkilöt YTN:n neuvottelijoiden yhteydenotoista huolimatta.
Ylemmät toimihenkilöt olivat 7.–9.4. ylityö- ja vapaa-aikaan kohdistuvassa matkustuskiellossa neuvotteluja vauhdittaakseen.
SEL uhkaa työtaistelulla
Elintarviketyöläisten liitto SEL uhkaa laajemmalla työtaistelulla elintarvikealaa 21.4.–23.4.2010. Työtaistelu koskee 57 tuotantoyksikköä ja yhteensä 9 300 työntekijää.
YTN:n ohjeet SELin työtaistelun varalta ovat ennallaan:
• Tee oman toimenkuvasi mukaisia töitä eli pitäydy omissa töissä.
• Älä tee lakon alaisia töitä
Ylemmät toimihenkilöt eivät ole velvollisia tekemään SEL:n jäsenten toimenkuvaan kuuluvia tehtäviä, vaikka monilla työpaikoilla työnantaja on vaatinut heitä tekemään lakonalaista työtä.
Mitä työsulku tarkoittaa?
Työnantajaliitto ETL on julistanut SEL:in jäseniä koskevan työsulun 26.–28.4.2010. Työsulku koskee 235 työpaikkaa ja yhteensä noin 18 000 SEL:n jäsentä.
Työsulku on työnantajaliiton työtaistelutoimenpide. Työsulussa työnantajat estävät tietyn alan ammattiliittoon kuuluvia työntekijöitä pääsemästä työhön ja keskeyttävät heidän palkanmaksunsa.
Työsulku ei koske YTN:n jäseniä olivatpa he töissä ylempinä toimihenkilöinä, toimihenkilöinä tai työntekijäasemassa.
Kaikki YTN-liittojen jäsenet ilmoittautuvat sulun aikana normaalisti töihin ja ovat oikeutettuja saamaan normaalin palkkansa.
- 2.2.2012
YTN: Metsäteollisuus uudistuu innovatiivisten ihmisten avulla - 2.2.2012
Myönteisellä mielellä Torniossa - 1.2.2012
Akava: Kuntauudistusta ei saa romuttaa - 1.2.2012
Henkilöstön määrä kasvoi teknologiateollisuudessa - 31.1.2012
NSN vähentämässä 1 200 Suomessa - 30.1.2012
Rahoituksen rakenteet syyniin - 30.1.2012
Työstä oppimista täydennyskoulutukseen - 30.1.2012
Inflaatio söi palkankorotukset - 30.1.2012
Vaikeiden sudokujen mestari - 30.1.2012
Esko Rautiola Arkkitehtiliiton uudeksi puheenjohtajaksi - Uutisarkistoon














Arkisto






Kirjoita uusi kommentti