8. helmikuuta 2012

EtusivuEdunvalvontaTyöelämäTekniikkaKoulutusLakitietoJärjestöasiatOpiskelijat
Vain Verkossa

Me olemme yliopisto -rintanappeja tulossa jakoon

2.2.2010 | Marketta Harinen | Luettu 1104 kertaa

Share on FacebookShare on Twitter
Tulostettava versioTulostettava versio
Kuva:

No votes yet

Yliopistojen työntekijöiden pääsopijajärjestöt JUKO, Pardia ja JHL ovat teettäneet yhteishengen nostattamiseksi ja työehtosopimusneuvottelujen tueksi rintanapin iskulauseella: Me olemme yliopisto.

Rintanapeilla tuodaan näkyviin sitä, että yliopistot koostuvat yliopistoyhteisöön kuuluvista työntekijäryhmistä – meidän jäsenistämme – ja opiskelijoista.

Me olemme yliopisto -nappi sopii käytettäväksi neuvottelujen jälkeenkin luomaan yhteisyyttä erilaisissa tilaisuuksissa, tempauksissa ja yliopistoyhteisön arjessa.

Rintanappeja jaetaan yliopistoissa lähiaikoina. Niitä annetaan myös keskeisille sidosryhmille kuten opiskelijoille.

Yliopistojen henkilöstö on nyt uudessa tilanteessa, kun yliopistoista tuli vuoden vaihteessa itsenäisiä työnantajia ja sen myötä myös virkasuhteet muuttuivat työsuhteiksi. Nyt yliopistoihin neuvotellaan omaa työehtosopimusta. 

Yliopistolain uudistamisen yhteydessä luvattiin, että henkilöstön asemaa ei heikennetä. Siinä on nyt meneillään olevien neuvottelujen ydinkysymys.

Neuvotteluaikoja on sovittu 15.2. saakka.

Kommentit

Kirjoita uusi kommentti

Sähköpostisosoite pidetään luottamuksellisena eikä sitä julkaista julkisesti.
CAPTCHA
Tällä kysymyksellä testataan, että olet oikea käyttäjä ja ehkäistään automaattista roskapostin lähetystä.
Anna oikea vastaus kysymykseen. Suuret ja pienet kirjaimet eivät ole merkitseviä.
Muut artikkelit