Teknologiaa ja terapiaa yhdistämällä eroon stressistä

VTT:n johdolla kehitetty uusi palvelukonsepti yhdistää moderneja mittauslaitteita, kuten syke- ja askelmittareita kognitiiviseen käyttäytymisterapiaan. Palvelua käyttäneillä havaittiin merkittävästi positiivisia muutoksia mielialassa ja työkyvyssä.
VTT:n koordinoimassa P4Well-tutkimushankkeessa on kehitetty palvelukonsepti työikäisten ihmisten hyvinvoinnin hallintaan. Palvelussa on hyödynnetty moderneja henkilökohtaisia mittalaitteita kuten syke-, askel- ja aktiivisuusmittareita sekä esimerkiksi matkapuhelimessa toimivia hyvinvointipäiväkirja- ja rentoutussovelluksia. Hankkeessa kehitetty verkkopalvelu yhdistää eri teknologiat yhtenäiseksi kokonaisuudeksi yhdessä käyttäytymisterapiatyökalujen kanssa. Teknologioita ja verkkopalvelua käytetään psykologin johtamien ryhmäterapiatapaamisten tukena.
Hankkeen painopisteenä oli stressin, ylikuormituksen ja palautumisen hallinnan parantaminen. Kehitetty palvelukokonaisuus on tehokas ja edullinen, sillä se madaltaa kynnystä konsultoida asiantuntijaa ja on saatavilla ongelmien kannalta riittävän varhaisessa vaiheessa. Lisäksi asiakkaat voivat käyttää sitä halutessaan myös täysin itsenäisesti.
P4Well-palvelukonseptia arvioitiin erilaisilla vapaaehtoisilla käyttäjäryhmillä vuoden 2009 aikana. Ryhmiin valikoitiin työssäkäyviä henkilöitä, joilla oli lieviä mielenterveydellisiä tai ylikuormituksen ja palautumisen ongelmia arkielämässä. Kolmen kuukauden kokeilujakson aikana osallistujille tarjottiin teknologiapohjaisia työkaluja yhdessä lyhyiden ryhmätapaamisten kanssa. Jakson aikana osallistujien mielialan, itsearvioidun hyvinvoinnin ja stressistä palautumisen havaittiin parantuneen ja ylikuormituksen vähentyneen. Kuuden kuukauden seurannan jälkeen havaittiin merkittävästi positiivisia muutoksia, kuten masennusoireiden vähenemistä ja työkyvyn parantumista.
Lähes joka kolmas kokee työuupumusta
Työperäinen stressi on toiseksi yleisin työterveysongelma EU:ssa, ja Suomessa 28 prosenttia työikäisistä kokee lievää tai vakavaa työuupumusta. Pitkään jatkunut stressi voi lisätä mielenterveyden ongelmia, jotka aiheuttavat noin kolmanneksen menetetyistä työpäivistä ja puolet ennenaikaisista eläkkeistä.
Hankkeessa mukana olleen Jyväskylän yliopiston psykologian professori Raimo Lappalaisen mukaan uudet, kustannustehokkaat palvelumallit voivat auttaa työhön liittyvien terveysongelmien ja mielenterveysongelmien ehkäisyssä ja hoidossa. Niiden avulla on mahdollista torjua työperäisen stressin kroonistumista, joka voi johtaa depressioon ja ennenaikaiseen työkyvyttömyyteen.
VTT:n johtamaan projektin rahoittivat Tekes ja joukko alalla toimivia yrityksiä. Tutkimusosapuolina olivat VTT:n lisäksi Jyväskylän yliopiston psykologian sekä liikuntabiologian laitokset.
Tutustu myös: TEKin työhyvinvointisivusto
Heikki Kauppi
Pääkirjoitus
Mihin menet, metsä?
Julkaistu 17.06.2010
Marjo Matikainen-Kallström
Pylväiden välistä
Vielä olisi energiaratkaisuissa viilattavaa…
Julkaistu 17.06.2010
Antti Peltomäki
Eurooppalainen näkökulma
Talouskriisistä digitaaliseen Eurooppaan
Julkaistu 17.06.2010












Arkisto






Kirjoita uusi kommentti