Puu myy kauneusarvolla
Puusta ei pidä tehdä pelkästään rakennustarvikkeita vaan myös silmää hiveleviä sisustustuotteita. Samalla hintakin voidaan kertoa viidellä.
Puutuotealan kehittämisseminaarissa Helsingissä 22.1. valettiin uskoa suomalaiseen puutuoteteollisuuteen. Sitä meillä tarvitaankin. Sillä vaikka Ruotsissa 20 prosenttia kerrostaloista rakennetaan puusta, meillä se on satunnaista. Suomeen myös tuodaan puusta tehtyjä huonekaluja enemmän kuin viedään.
– Puuhan on jees, ympäristöystävällistä ja seksikästä materiaalia, seminaarissa puun jalostusarvon kasvattamiseen kannustanut myynnin professori Petri Parvinen sanoi.
Hän neuvoo ottamaan kaiken irti nimenomaan puun kauneusarvosta. Se on tärkeä tekijä niin taloissa kuin huonekaluissakin.
Huonekalualalla huomio on siirrettävä yksittäisistä tuotteista sisustamiseen ja muotoiluun.
– Kuluttaja inspiroituu sisustuskokonaisuuksista. Esimerkiksi Ikea ja Boknäs eivät myy yksittäistä tuotetta, vaan pikemminkin idean siitä siitä, millaiselta kotisi voisi näyttää.
Parviainen näkee pienissä arvohuonekaluja valmistavissa suomalaisyrityksissä paljon potentiaalia. Ongelmana ovat pieni koko ja haluttomuus lähteä vientimarkkinoille.
– Ala tarvitsisi tuekseen sisustuskokonaisuuksien tuotekehityksestä ja konseptoinnista vastaavan yrityksen. Se tarjoaisi yhteistä asiakaslähtöistä tuotekehitystä ja muotoilua, se antaisi vientitukea ja toimisi yhteisenä markkinoijana. Lisäksi se houkuttelisi alalle lahjakkaita nuoria.
Ja kyllä kannattaisi!
– Kun puusta ei tehdä enää rakennustuotteita vaan kauniista sisustustuotteita, hintakin voidaan kertoa viidellä, myynnin professori laski.
Puurakentamiseen Parvinen tarjoaa samankaltaisia otteita.
On otettava koko arvoketju hallintaan ja siirryttävä asiakas- ja ratkaisukeskeiseen myyntiin. Kun myydään koko idea, saadaan isoja kaloja. Esimerkiksi Parvinen otti Ruukin, joka on ottanut teräsrakentamisessa koko arvoketjun hallintaansa.
Puurakentamisen ongelmana on se, että arvoketju on jakautunut moneen vaiheeseen. Eri tahot vastaavat materiaalin valinnasta, suunnittelusta, hankinnasta, työstöstä ja asennuksesta. Siksi suunnitelma ja toteutus eivät aina vastaa toisiaan, ja puu saatetaan prosessissa korvat muulla materiaalilla.
– Jotta puutuotealalle saadaan syntymään kateutta herättäviä menestystarinoita, alalle tarvitaan nuoria myynti- ja markkinointihenkisiä ihmisiä – erityisesti naisia.
Samalla on unohdettava bulkkituotannon perinne raaka-ainevalikoimassa. Tukki- ja kuitupuun rinnalle on saatava design-tuotteiksi taipuvaa laatupuuta.
Maine ensin kuntoon
Puutuoteala on metsäalan strategisen ohjelman ytimessä. Suunnitelmissa on muun muassa käynnistää tänä vuonna puutuoteteollisuuden ja puurakentamisen markkinoinnin ja kansainvälisen liiketoiminnan kehittämishanke.
Ala kaipaa rohkeaa ja uudenlaista tapaa ajatella sekä osaamisten yhdistämistä.
Nuorten korkeakoulutettujen osaajien saaminen puutuotealalle vaatii kuitenkin toimialan imagon nostoa.
– Nyt ala kärsii koko metsäteollisuudessa vallitsevasta epävarmuudesta ja kehnosta maineesta. Se ei lahjakkuuksia houkuttele, YTN:n metsäteollisuusalan vastaava asiamies Saku Laapio sanoo.
– Kilpailukykyiset työehdot sen sijaan houkuttelevat osaajia aina.
- 1.2.2012
Elektroniikkaa rullatavarana - 1.2.2012
Maailman hitain tuotekehityshanke - 30.1.2012
Tekniikan museossa designviikonloppu 4.–5. helmikuuta - 14.12.2011
Tavoitteena innovaatio - 14.12.2011
GPS:n haastajat valtaavat taivaan - 14.12.2011
Smart Tools - Insinöörin paras mobiilisofta - 8.12.2011
Hyytävää kylmyyttä ja raakaa suomalaista voimaa - 10.11.2011
Teknisen kehityksen nopeus haastaa tutkimaan tulevaisuutta - 27.10.2011
Kandiuudistus mullistaa DI-tutkinnon - 27.10.2011
Matematiikka – opintopisteitä vai insinöörin kansalaistaito? - 27.10.2011
TEK kävi ilmastotyöhön tosissaan - 27.10.2011
Insinöörien ilmasto-ohjelmat esiteltiin Lontoossa - 27.10.2011
Tieteen tenavatähdet Helsingissä - 27.10.2011
Maailman kallein öljytynnyri - 28.9.2011
Nuoret tieteentekijät palkittiin Helsingissä - 27.9.2011
Helsingin Young Scientists -kilpailun pääpalkinnot Irlantiin, Sveitsiin ja Liettuaan - 15.9.2011
Ilmastovelvoitteet lisäävät insinöörien kysyntää - 15.9.2011
Sydänfilmissä kaiken aikaa - 15.9.2011
Maailman ensimmäinen www-saitti - 1.9.2011
Ilmastovelvoitteet kasvattavat insinööriosaamisen kysyntää - 30.6.2011
Tutki-Kokeile-Kehitä -kilpailu etsii jälleen nuoria luonnontieteilijöitä - 27.6.2011
VTT:n Ekopassi mittaa kesämökkisi ekotehokkuuden - 21.6.2011
Merenpinta nousee ennätysvauhtia - 16.6.2011
Miksi iPhone-puhelu katkeaa? - 16.6.2011
Globalisaation symboli #1 - 9.6.2011
Suomalainen Insinöörityöpalkinto 2011 säätutkan kehittäjätiimille - 8.6.2011
Suomalainen Insinöörityöpalkinto 2011 säätutkan kehittäjätiimille - 31.5.2011
Huippututkimusta ja Tiibetin kieltä - 23.5.2011
Erikoisterät vauhdittivat Leijonia - 5.5.2011
Aalto-opiskelijoiden prototyypit julki - 4.5.2011
Maailman kallein makkara













Arkisto

Kirjoita uusi kommentti