8. helmikuuta 2012

EtusivuEdunvalvontaTyöelämäTekniikkaKoulutusLakitietoJärjestöasiatOpiskelijat
Vain Verkossa

Matrikkelin tiedonkeräys viivästynyt

7.9.2009 | Luettu 1957 kertaa - 3 kommenttia

Share on FacebookShare on Twitter
Tulostettava versioTulostettava versio

Kesäkuussa TEK-lehdessä luvattiin, että uuden matrikkelin sähköinen tiedonkeräys aloitetaan kesän mittaan. Ei aloitettu, sillä tietojärjestelmää ei saatu valmiiksi suunnitellussa aikataulussa.

No votes yet

Järjestelmätoimittajan kanssa oli sovittu, että matrikkelin tietokantaohjelma käyttöliittymineen on valmis kesäkuussa. Se ei kuitenkaan onnistunut, ja kesälomakausi siirsi toteutusta reippaasti eteenpäin.

Työt ovat jatkuneet kuumeisesti elokuussa. Uskomme, että tiedonkeräys on alkamassa lehden ilmestyessä.

Kunhan päästään vauhtiin…

Tulossa on mittava teos: Tekniikan akateemiset ja arkkitehdit 2010 -ammattikuntamatrikkelin kohderyhmään kuuluu yli 70 000 henkilöä.

Työmäärän ja kustannusten keventämiseksi tiedot kerätään ensisijaisesti sähköisesti. Varmistathan, että TEKin rekisterissä on voimassa oleva sähköpostiosoite, johon matrikkelikysely voidaan lähettää: www.tek.fi/omattiedot.

Ilmoittamalla tietosi sähköisesti verkossa, vähennät inhimillisen virheen mahdollisuutta tietojesi tallennuksessa. Lisäksi sähköisestä asioinnista on taloudellista etua, jos aiot tilata matrikkelin itsellesi: verkossa tietonsa nopeasti ilmoittava, tilaava ja maksava jäsen saa jopa 40 euron alennuksen matrikkelin 160 euron hinnasta.

Kesäkuun lehdessä ilmoitettua nopean maksajan alennusedun aikarajaa siirretään luonnollisesti myöhemmäksi. Päivämäärä ilmoitetaan tiedonkeräyskirjeessä.

Niille jäsenille, joiden sähköpostiosoitetta ei ole TEKin rekisterissä, matrikkelikysely lähetetään kirjeitse syksyn aikana.

Matrikkelin julkaisevat Tekniikan Akateemisten Liitto TEK ja Tekniska Föreningen i Finland TFiF yhteistyössä Suomen Rakennusinsinöörien Liitto RILin ja Suomen Arkkitehtiliitto SAFAn kanssa. (HA)

Lisätietoa: www.tek.fi/matrikkeli

Kommentit

Olavi Grönman | 11-11-2010

Nykyiseesta matrikkelitiedoista puuttuu kohdaltani
nykyinen päätoimi, joten vaihtakaa se viimeinen "entist päätoimet" nykyiseksi päätoimeksi.

Terveisin O.G.


Olavi Grönman | 11-11-2010

Matrikkelitietojen tarkennus


Seppo Juhani Laitakari | 29-06-2010

Mieluiten postitse, jos mahdollista:
Seppo Laitakari
Laitakarintie 36
21410 Vanhalinna

Kirjoita uusi kommentti

Sähköpostisosoite pidetään luottamuksellisena eikä sitä julkaista julkisesti.
CAPTCHA
Tällä kysymyksellä testataan, että olet oikea käyttäjä ja ehkäistään automaattista roskapostin lähetystä.
Anna oikea vastaus kysymykseen. Suuret ja pienet kirjaimet eivät ole merkitseviä.
Muut artikkelit