23. helmikuuta 2012

EtusivuEdunvalvontaTyöelämäTekniikkaKoulutusLakitietoJärjestöasiatOpiskelijat
Vain Verkossa

Suunnitteluala sopuun

27.10.2011 | Marketta Harinen | Kuvat: Jaakko Ilvonen | Luettu 169 kertaa

Share on FacebookShare on Twitter
Tulostettava versioTulostettava versioKuva: Jaakko Ilvonen
Suunnittelualan taustaryhmän puheenjohtaja, Pöyryn luottamusmies Piri Harju on tyytyväinen suunnittelualan ratkaisuun: oma sopimus säilyi ja palkankorotukset tulevat teknologiateollisuuden korotusten mukaisina, joten jälkeen ei jäädä.

Suunnitteluala pääsi tänä syksynä siististi sopuun uudesta työehtosopimuksesta. Palkankorotukset sidottiin teknologiateollisuuden ratkaisuun.
 

No votes yet

Ylemmät toimihenkilöt YTN:n suunnittelualan taustaryhmän puheenjohtaja

Piri Harju on tyytyväinen sopimukseen.

– Tärkeintä on, että suunnittelualalla on edelleen oma työehtosopimus. Meillä on ollut käsitys, että työnantajan strategiaan kuuluisi kaapata suunnitteluala osaksi teknologiateollisuuden ylempien toimihenkilöiden sopimusta, kun meidänkin sopimuksestamme neuvotellaan nyt Teknologiateollisuus ry:ssä. Näin ei onneksi käynyt, Harju sanoo

– Joka tapauksessa olisimme puolustaneet omaa hyvää sopimustamme tarvittaessa vaikka painostustoimin, jos pakko olisi ollut, hän lisää.

Suunnittelualan työnantajaliitto Suunnittelu- ja konsulttitoimistojen liitto SKOL fuusioitui vuoden vaihteessa Teknologiateollisuuden jäseneksi. Teknologiateollisuus on hoitanut siitä lähtien suunnittelualan työmarkkinatoiminnan.

– Meidän sopimuksessamme on sitovasti sovittu esimerkiksi matka-ajan korvaamisesta. Sitä ei ole vielä teknologiateollisuuden sopimuksessa eikä muillakaan YTN-aloilla.

Piri Harjua ilahduttaa, että vapaa-aikana matkustamisen korvaukseen saatiin euron korotus. Muita muutoksia korvaamisen käytäntöihin ei tullut.

– Työnantajakin on tavallaan hyväksynyt järjestelmän tarpeellisuuden näiden korvaukseen tulevien tarkistusten muodossa, vaikka kahden tunnin omavastuuajan poistaminen ei edennyt tälläkään kierroksella.

Harjua ihmetyttää, miksi työnantajaliitot vastustavat kiven kovaan vapaa-aikana matkustamisen korvaamista ylemmille toimihenkilöille.

– Suunnittelualalla korvataan melko laajasti vapaa-aikana matkustamista yhden suhteen yhteen tuntipalkalla tai vastaavalla vapaalla ja vähintäänkin työehtosopimuksen korvaustason mukaan. Ei se ole vienyt suunnittelualan kilpailukykyä tai yrityksiä vaikeuksiin.

Ensi vuoden alusta lähtien korvaus on 18 euroa matkavuorokauden aikana kaksi tuntia ylittävältä ajalta. Korvaus maksetaan työpäivinä enintään 8 tuntiin asti ja vapaapäivänä 10 tuntiin asti.

Lisäksi työehtosopimukseen saatiin ammatillista koulutusta koskeva kirjaus, jonka mukaan työnantaja varaa tarvittaessa toimihenkilölle mahdollisuuden osallistua vuosittain ammatilliseen koulutukseen ammattitaidon ylläpitämiseksi ja kehittämiseksi.

– Vaikka siinä on tuo sana "tarvittaessa", kirjaus on kuitenkin uusi avaus asiassa, jossa on vielä paljon puutteita, Harju huomauttaa.

Myös työsuojeluvaltuutetun ja luottamusmiehen asemaan saatiin muutamia parannuksia.

Molempien korvausta korotettiin hieman, ja lisäksi luottamusmies sai niin sanotun jälkisuojan. Sen mukaan luottamusmiehen työsuhdeturvan määräyksiä sovelletaan vielä kuusi kuukautta luottamuspestin jälkeen.

Käytännössä se tarkoittaa, että luottamusmiehenä toiminutta ei voi sanoa irti tao lomauttaa puoleen vuoteen tehtävän päättymisen jälkeen.

Palkankorotukset vielä auki

Suunnitteluala joutuu odottamaan tietoa palkankorotuksista, sillä teknologiateollisuudessa ei ole vielä tätä kirjoitettaessa (18.10.) syntynyt ratkaisua alan työehtosopimuksista.

Joka tapauksessa työehtosopimuksen mukaan palkankorotukset maksetaan lokakuun alusta alkaneen sopimuskauden aikana siten kuin Teknologiateollisuus ja YTN myöhemmin sopivat teknologiateollisuuden työehtosopimuksessa.

– Suunnitteluala sidottiin työrauhaan samalla kun uusi työehtosopimus hyväksyttiin. Me emme osallistu mihinkään painostustoimiin, mutta emme myöskään tee painostustoimiin osallistuvien tehtäviä, Harju sanoo.

Kommentit

Kirjoita uusi kommentti

Sähköpostisosoite pidetään luottamuksellisena eikä sitä julkaista julkisesti.
CAPTCHA
Tällä kysymyksellä testataan, että olet oikea käyttäjä ja ehkäistään automaattista roskapostin lähetystä.
Anna oikea vastaus kysymykseen. Suuret ja pienet kirjaimet eivät ole merkitseviä.
Muut artikkelit