23. helmikuuta 2012

EtusivuEdunvalvontaTyöelämäTekniikkaKoulutusLakitietoJärjestöasiatOpiskelijat
Vain Verkossa

Tutki-Kokeile-Kehitä -kilpailu etsii jälleen nuoria luonnontieteilijöitä

30.6.2011 | Merike Kesler | Kuvat: Janne Salo | Luettu 1113 kertaa

Share on FacebookShare on Twitter
Tulostettava versioTulostettava versioKuva: Janne Salo
Aurinkokennoja tutkinut Jarkko Etula edustaa Suomea myös kansainvälisessä Young Scientists -kilpailussa syyskuussa Helsingissä.

Tutki-Kokeile-Kehitä -kilpailun uusi kierros on käynnissä. Tämänvuotisten voittajatöiden aiheina olivat muun muassa aurinkokennot, koulukiusaaminen ja nuorten unirytmi.

No votes yet

Kilpailun palkinnot jaettiin 29. huhtikuuta Tekniikan museossa Helsingissä. Kilpailun finaalityöt ovat esillä museossa koko kesän ajan. Kaikkien loppukilpailuun edenneiden 15 työn kesken jaettiin yhteensä 10 000 euron palkintosumma. Palkinnot jakoivat museonjohtaja Marjo Mikkola Tekniikan museosta ja yksikönjohtaja Pekka Pellinen TEKistä.

Aurinkokennot edelleen kuuma aihe

Lukiolaisista voiton vei Jarkko Etula Kuopion lyseon lukiosta aurinkokennotutkimuksellaan. Tuomaristo korosti voittajatyössä kokeellisen osuuden laadukkuutta. Jarkko Etula sai kiitosta myös teoriataustan syvästä tuntemuksesta ja osaamisesta. Aihe on ajankohtainen – myös viime vuoden Millennium-teknologiapalkinto jaettiin väriherkistettyjen aurinkokennojen tutkijalle Michael Grätzelille.

Myös finalisti Aleksi Tukiainen tutkii aurinkopaneeleja, erityisesti sitä miten sääolosuhteet vaikuttavat paneelien toimintaan. Harvoin projekti valmistuu nopeasti ja Aleksilla kului siihen melkein koko vuosi. Tosin työ ei ole yhtäjaksoista näin pitkäkestoisessa projektissa, koska myös muuhun koulunkäyntiin kuluu oma aikansa.

Kilpailun toinen palkinto meni Antti Pietilälle Saarijärven lukiosta generaattorin rakenteen tutkimuksella. Kolmas palkinto jaettiin Teo Lapille Valkeakosken Tietotien lukiosta ja Sara Salakarille Helsingin Suomalaisesta Yhteiskoulusta. Teo Lappi mallinsi työssään koulukiusaamista. Sara Salakari tutki ruoan valmistustapojen vaikusta C-vitamiinin pitoisuuksiin.

Nuoret numismaatikot palkittiin

Peruskoululaisista voittoon ylsivät jyväskyläläiset Ossi Manninen ja Ville Kotro euromaiden kolikkotutkimuksellaan. Tutkimuksessa he selvittivät muun muassa millaisella todenäkäisyydellä Suomesta voisi löytyä muiden maiden eurokolikkoja. Tuomaristo kiitti tekijöiden innostuneisuutta ja harrastuneisuutta. Joka vuosi kilpailuun tulee töitä, jossa tekijän oma harrastuneisuus näkyy vahvasti. Ossi Mannista ja Ville Kotroa yhdistää numismaatikka.  

Ossi ja Ville eivät kuitenkaan tyytyneet pelkästään rahojen keräilyyn vaan innostuivat miettimään miten raha leviää maasta toiseen, voiko leviämistä mallintaa ja ennustaa.  Syntynyttä tutkimusta voidaan pitää aidosti poikkitieteellisenä.

Tietoa energiajuomista ja unirytmistä

Peruskoululaisten sarjan muut sijat jaettiin nuorten unirytmiä tutkineelle Linda Määtälle sekä keuhkojen tilavuutta tutkineille Julia Suhoselle ja Iida-Maria Tarvaiselle. Kaikki kolme edustivat Putaan koulua. Linda Määttä vertaili tutkimuksessaan 13 vuotta sitten samanlaisessa tutkimuksessa saatuja tuloksia viime vuonna kerättyihin tietoihin.

Unirytmin ja valvomisen sekä esimerkiksi energiajuomien kulutuksen tutkiminen on ajankohtainen aihe ja Lindan mielestä oli erittäin mielenkiintoista nähdä mitä muutoksia 13 vuoden aikana on tapahtunut.


Finalistit Neea Palojärvi, Markus-Petteri Haikkonen ja Antti Mäkelä tutkivat projektissaan energiajuomien käyttöä peruskoululaisten keskuudessa. He muun muassa havainnollistivat yksinkertaisten ruoka-aineiden avulla, mitä ja kuinka paljon energiajuomat sisältävät.

Kyselytutkimuksen lisäksi nuoret rakensivat näyttelyn, jossa he havainnollistivat energiajuomissa sisältyviä ainemääriä ja kertoivat juomista monipuolisesti. Työn tulokset osoittivat, että tällainen havainnollistava valistus voi olla yksi keino vähentää energiajuomien suurkulutusta.

Keuhkojen tilavuutta tutkineet Julia Suhonen ja Iida-Maria Tarvainen kokivat projektin työssä hauskimpana tietojen taulukoinnin ja haastattelujen tekemisen. Peruskoululaisista moni mainitsee tietojen tilastollisen analyysin hauskimpana osuutena koko tutkimuksessa. Lisäksi aito itseään lähellä oleva aihe sekä konkreettiset kohteet saavat oppilaat innostumaan ja säilyttämään motivaationsa tutkimuksen loppuun asti.

Esikoululaisten töistä kannustuspalkinto jaettiin päiväkoti Metsäpolun esikouluryhmille Taipalsaaresta. Heidän tutkimuksensa käsitteli kiviä ja kaivostoimintaa.

Opettajien tähtihetkiä

Jokaisen työn ja tutkimuksen takana on yleensä myös innostunut ja motivoitunut ohjaaja. Ohjattavan pääseminen finaaliin on ohjaajalle lähes yhtä mukava kokemus kuin oppilaalle. Kokemus voi olla myös ainutlaatuinen, sellainen mitä ei muuten opettajan työssä pääse kokemaan. Usein työtä ehtii ohjaamaan opetuksen yhteydessä, mutta kieltämättä ohjaajat tunnustavat käyttäneensä aikaa ohjaukseen myös koulutyön ulkopuolella.

Euroopan välkyimmät kokoontuvat Helsingissä syyskuussa

Tutki-Kokeile-Kehitä -kilpailu on myös kansallinen karsintakilpailu European Union Contest for Young Scientists -kisaan. Lukioikäisten sarjan voittaja Jarkko Etula edustaa Suomea tänä vuonna tässä maailman kovatasoisimpiin kuuluvassa kilpailussa. Tekniikan akateemiset TEK järjestää kilpailun tänä vuonna Helsingissä 23.–28.9.2011. Kilpailun suojelija on tasavallan presidentti Tarja Halonen.

Paikalle saapuu nuoria 39 valtiosta Eri puolilta maailmaa. Jarkon tapaan kisaan osallistuvat nuoret ovat maansa kansallisen tiedekilpailun voittajia.

Kilpailun yleisöpäivänä 27.9. kaikilla asiasta kiinnostuneilla on mahdollisuus tutustua kilpailutöihin.

Tutki-Kokeile-Kehitä -kilpailu on suunnattu alle 21-vuotiaille luonnontieteistä ja tekniikasta kiinnostuneille lapsille ja nuorille. Kilpailu innostaa nuoria luonnontieteiden ja tekniikan harrastamiseen. Se tarjoaa mahdollisuuden saada palautetta omasta tieteellisestä työstä, päästä esille ja tavata muita samanhenkisiä nuoria. Tutki-Kokeile-Kehitä -kilpailun järjestävät Kerhokeskus ja TEK eri yhteistyötahojen kanssa. Kilpailu on järjestetty ensimmäisen kerran vuonna 1980.

Tutki-Kokeile-Kehitä -kilpailun töitä voi lähettää 1.3.2012 saakka.

Kommentit

Kirjoita uusi kommentti

Sähköpostisosoite pidetään luottamuksellisena eikä sitä julkaista julkisesti.
CAPTCHA
Tällä kysymyksellä testataan, että olet oikea käyttäjä ja ehkäistään automaattista roskapostin lähetystä.
Anna oikea vastaus kysymykseen. Suuret ja pienet kirjaimet eivät ole merkitseviä.
Muut artikkelit