8. helmikuuta 2012

EtusivuEdunvalvontaTyöelämäTekniikkaKoulutusLakitietoJärjestöasiatOpiskelijat
Vain Verkossa

Suomalainen insinöörityöpalkinto 2009 valinta loppusuoralla

5.5.2009 | Pekka Pellinen | Luettu 2064 kertaa - 3 kommenttia

Share on FacebookShare on Twitter
Tulostettava versioTulostettava versio

No votes yet

Määräaikaan mennessä Suomalaisen insinöörityöpalkinnon 2009 saajaksi tuli 17 ehdotusta. Esitykset edustivat jokseenkin kaikkia tekniikan osa-alueita. Ehdotusten yleistä tasoa ei voi moittia. Joukossa on akateemisia tutkielmia, laitteistoinnovaatioita jättiprojekteista pienen pieniin komponentteihin, ohjelmallisia ja teknisiä ratkaisumalleja, jopa organisatorisia innovaatioita.

TEKin teknologiavaliokunnan tehtävänä on valita näistä ansiokkaista töistä tämänvuotisen palkinnon saaja. Töiden arviointi edellyttää poikkitieteellistä lähestymistapaa, minkä vuoksi valiokunta käyttää tukenaan myös ulkopuolista asiantuntija-apua.

Sääntöihin kirjatun määritelmän mukaan Suomalainen insinöörityöpalkinto annetaan vuosittain henkilölle tai työryhmälle, joka on huomattavasti edistänyt teknillistä osaamista Suomessa. Innovaatio- ja kehitystoiminnan tämänhetkistä luonnetta heijastelee se, että vuosien mittaan aina vain suurempi osa palkintoehdotuksista koskee useiden henkilöiden työryhmien saavutuksia.

Palkittavalle insinöörityölle voi olla tunnusomaista luova panos, omaperäisyys, idean tai teorian käytännön toteuttaminen.

Palkinnon arvioinnissa kiinnitetään huomiota myös liiketaloudellisiin ja kansantaloudellisiin näkökohtiin. Palkittavalta työltä onkin yleensä edellytetty näyttöä teollistaloudellisesta merkityksestä, esimerkiksi käynnistyneen liiketoiminnan muodossa.

Palkinto on pyritty kohdistamaan eri vuosina tekniikan eri aloille.

Valiokunta on tämänkertaisessa arvioinnissaan päätynyt neljään loppukandidaattiin. 20 000 euron palkintosumma kunniakirjoineen jaetaan juhlallisessa luovutustilaisuudessa toukokuun lopulla.

 

Finalistit aakkosjärjestyksessä

TkT Ari Hottinen:
Langattomien tiedonsiirtojärjestelmien moniantenniteknologian kehitystyö
Langattoman moniantenniteknologian (Multiple Input Multiple Output, MIMO) ja menetelmien kehitystyö 3G- ja LTE -systeemeihin. Teknologioille myönnetty useita patentteja, ja hyödynnetty alan standardeissa. Ratkaisuja käytössä eri laitevalmistajien tuotteissa. Arvioitu kehityspanos noin 10 henkilötyövuotta.
Ehdotuksen teki Ari Hottinen.

 

TkL Martti Blomberg, FT Ari Lehto, insinööri Matti Hohtola ja M.Sc. Christer Helenelund:
Mittaustekniikka hiilidioksidipitoisuuden määrittämiseen
Mikroelektromekaanisen anturi- ja mittausjärjestelmän kehittäminen ilman hiilidioksidipitoisuuden mittaamiseen. Teknologiaa hyödynnetyään Vaisala Oy:n CO2-mittareissa. Arvioitu kehityspanos useita henkilötyövuosia.
Ehdottajina ovat professorit Hannu Kattelus ja Jussi Tuominen.

 

Insinööri Tapani Liuhala, insinööri Jouni Sintonen ja insinööri Timo Chrons:
Mobiiliteknologian soveltaminen sähkönkulutuksen etämittaukseen
Mobiiliteknologian uudenlainen soveltaminen sähkönkulutuksen etämittaukseen mukaan lukien mittarikehityksen, asennukset, asiakasviestinnänmittarien lukujärjestelmät ja asiakaspalvelun. Työ avaa osaltaan mahdollisuuksia älykkääseen sähköverkon kehittämiseen. Konseptia hyödynnetään Vattenfall Verkko Oy:n, TeliaSoneran, Aidon Oy:n yhteistyönä.
Arvioitu kehityspanos kaikkiaan yli 20 henkilötyövuotta.
Ehdotuksen on tehnyt DI Sanna Öörni.

 

Fl Juhani Luotola:
Nanopartikkeliteknologian käyttö diagnostiikkajärjestelmissä
Monodispersiivisiin nanopartikkeleihin perustuvan lääketieteellisen diagnostiikkajärjestelmän kehitystyö. Nanopartikkelien pintaan kiinnitetään hallitusti biomolekyylejä, esimerkiksi vasta-aineita.
Sovelluskohteena Orion Diagnostica Oy:n Quick Read- testijärjestelmä, jonka avulla lääkäri voi nopeasti tehdä diagnoosiin tarvittavia testejä vastaanotolla.
Arvioitu kehitysvaiheen työpanos useita henkilötyövuosia.
Ehdotuksen teki TkT Runar Törnqvist

Kommentit

Innovaattori | 23-12-2009

Olen yhden tänä vuonna ehdolla olleen keksinnön innovaattori ja kehittäjä. Voin todistaa sen jopa kirjallisesti ja täysin aukottomasti. Innovaatio ei ole vain ideointia ja sen kehittämistä/jalostamista vaan vaatii tyypilisesti useita ihmisiä toteutuakseen eli yhden ihmisen orkesteri ei siinä pitkälle pötki. Tässäkin tapauksessa toteutukseen osallistui iso joukko äärimmäisyyksiin asti sitoutuneita ihmisiä, joiden nimeä ei ehdotuksessa esiinny. Miten tällaisesa tapauksessa pitäisi toimia ?. Onko ehdotukset julkisia ts. onko ne kaikkine tietoineen saatavissa näin jälkikäteen ?.


Pekka Pellinen | 11-12-2009

Innovaattori osuu kysymyksellään todella olennaiseen asiaan. Palkintotoiminnassa arvioinnin toteutus on koko prosessin haastavin ja työläin vaihe. Sen varaan rakentuu kuitenkin koko palkinnon uskottavuus ja arvostus.
Suomalainen Insinöörityöpalkinto - tapauksessa arviointiraati on TEKin ja TFiFin teknologiavaliokunta. Valiokunta itsessään on suhteellisen laaja, ja edustaa kattavasti eri tekniikan aloja. Jäsenet ovat alamme aktiiveja, joilla jokaisella on omat kontaktiverkkonsa. Arvioinnissa olevien ehdotusten taustat kartoitetaan niin valiokunnan kuin TEKin toimiston toimesta. Tämän lisäksi töistä haetaan aina ulkopuolisten, ko alan erityisasiantuntijoiden näkemykset, joiden merkitys valinnan loppuvaiheessa on suuri. Ehdotettujen henkilöiden rooli ja merkitys innovaation syntyprosessissa on olennainen arviointikriteeri, itse asiassa palkinnon säännötkin tätä edellyttävät. Käytännön havainto on, että mahdolliset epäilyt nousevat aika nopeasti esiin keskusteluissa useampien alaa hyvin tuntevien henkilöiden kanssa.
Epäselvyys tai ristiriita näissä asioissa onkin yksi yleisimmistä syistä ehdotuksen pudottamiseen jatkokäsittelystä.

Prosessissa keskitytään työn ja sen ansioiden arviointiin, ehdotuksen teon motiivit eivät yleensä nouse isoon rooliin. On myös hyvä huomata että palkinto myönnetään aina henkilöille, ei organisaatioille. Toki viimeksi mainitutkin sitä mielellään hyödyntävät, mutta lähtökohta on kuitenkin tuo.

Arvioinnissa on haasteensa. Kohtuullisen hyvin teknologiavaliokunta lienee tässä kuitenkin onnistunut koska palkinto on kolmen vuosikymmenen aikana institutionalisoitunut yhdeksi harvoista pysyvistä käytännöistä alallaan.


Innovaattori | 07-12-2009

On hieno asia, että palkinto on olemassa ja että Suomalaista innovaatiotoimintaa pyritään edistämään TEK:in toimesta. Haluaisin herättää keskustelua moraalisista kysymyksistä, joiden kontrollointi TEK:in toimesta on kieltämättä varsin haasteellista. Yksi haaste on mielestäni se, miten tarkistetaan, että ehdotettu tai ehdotetut henkilöt ovat todellisuudessakin innovaation takana. Tarkistaako TEK, onko ehdotus tehty esimerkiksi kunnianhimoisen esimiehen vaatimuksesta ?.

Kirjoita uusi kommentti

Sähköpostisosoite pidetään luottamuksellisena eikä sitä julkaista julkisesti.
CAPTCHA
Tällä kysymyksellä testataan, että olet oikea käyttäjä ja ehkäistään automaattista roskapostin lähetystä.
Anna oikea vastaus kysymykseen. Suuret ja pienet kirjaimet eivät ole merkitseviä.
Muut artikkelit