TEKin valtuustovaalit 2011

Kokoomus säilytti 20 paikallaan niukasti asemansa TEKin valtuuston suurimpana ryhmänä, vaikka menetti kaksi paikkaa. TEKin nuoret -vaaliliitto kasvatti paikkamääräänsä kolmella. Vihreät samoin kuin Yhtenäinen TEK ja teekkarihenki -vaaliliitot saivat yhden paikan lisää. Insinöörityö menetti kaksi paikkaa ja Keskusta yhden.
Keskusta, Vihreät, Insinöörityö, Kokoomus ja Sosialidemokraatit muodostivat vaaleissa Suuren vaalirenkaan, joka sai yhteensä 39 paikkaa. Nuori yhtenäinen TEK ja Teekkarihenki -ryhmän kahden vaaliliiton ja TEKin Nuorten yhteinen vaalirengas sai valtuustoon 27 paikkaa. Ruotsinkielisellä Tekniska Föreningen i Finlandilla on valtuustossa sopimukseen perustuen neljä paikkaa.
Viime kauden valtuutetuista 40 tuli valituiksi uudelleen; 30 on uusia.
Valtuutetuista 50 eli hiukan yli 70 prosenttia työskentelee yksityisellä sektorilla.
Valituista 25 eli noin 36 prosenttia on naisia, kun heidän osuutensa äänoikeutetuista on noin runsaat 19 prosenttia. Valtuutettujen keski-ikä on 45 vuotta.
Poliitikkoja ääniharavina
Vaalien ylivoimainen ääniharava oli kansanedustaja, Marjo Matikainen-Kallström (kok, Espoo) 237 ääntä. Kakkosena oli Mari Puoskari (vihr, Hki) 152 äänellä. Komeat 120 ääntä – 21 ääntä enemmän kuin edellisissä vaaleissa – keräsi myös vaalien ikäpresidentti, 85-vuotias Martti Tiuri (yht, Espoo).
Päättyneen eduskuntakauden tekkiläisistä kansanedustajista valtuustoon tulivat valituiksi Matikainen-Kallströmin lisäksi Sanna Perkiö (kok, Hki) 119 äänellä ja Johanna Karimäki (vihr, Espoo) 91 äänellä. Aktiivipoliitikkoja ja ehdolla eduskuntaan olivat TEKin valtuustoon valituista Elina Lepomäki (kok, Espoo), Anne Karjalainen (sd, Kerava), Kirsikka Siik (vihr, Tampere) ja Mari-Leena Talvitie (kok, Oulu).
TEKin hallituksen puheenjohtaja Merja Strengell uusi valtuustopaikkansa 89 äänellä Yhtenäinen TEK ja Teekkarihenki -vaaliliiton listalta. Aiemmin hänet on valittu Kokoomuksen ehdokkaana.
Vähäväkisemmillä vaalialueilla idässä ja pohjoisessa suurimmat ääniosuudet keräsivät ylempien toimihenkilöiden luottamusmiehinä työpaikoillaan toimivat Kimmo Koskinen (kok, Varkaus) ja Mikko Merihaara (kok, Oulu). Suhteellisella ääniosuudella mitattuna Koskinen on TEKin vaalien äänikuningas: hän sai 13,3 prosenttia itäisen vaalialueen äänistä.
120 äänen saaliin keräsi turkulainen Annica Lindfors TFiF-vaalipiirissä, jossa ehdokkaita tosin asetti vain yksi vaaliliitto.
Lähes puolet äänistä sähköisesti
TEKin valtuustoon valittiin jäsenäänestyksellä 70 edustajaa kolmevuotiseksi valtuustokaudeksi. Valtuuston viisi opiskelijaedustajaa nimetään vuosittain muulla menettelyllä. Äänioikeutettuja jäseniä vaalissa oli runsaat 50 000. Ehdokkaita oli 498.
Vaali toteutettiin ensimmäistä kertaa yhdistelmävaalina, jossa jäsen sai valintansa mukaan äänestää joko sähköisesti tai postitse. Annetuista äänistä 45 prosenttia oli sähköisiä.
Äänestysprosentti oli 23,8. Se on vajaan prosentin vähemmän kuin edellisissä vaaleissa. Absoluuttinen annettujen äänten määrä kasvoi kuitenkin lähes 1 500:llä. TFiF-vaalipiirin äänestysaktiivisuus oli 8 prosenttiyksikköä korkeampi kuin Tekniikan Akateemisten vaalipiirin.


- 2.4.2012
Akavalaisten määrä kasvoi reippaasti - 20.3.2012
Järjestötyön sankarit saivat ansionsa mukaan - 9.3.2012
Uusia etuja TEKin jäsenille - 9.3.2012
Patenttihallinnon väki TEKiin - 22.2.2012
Patenttihallinnon väki TEKiin - 1.2.2012
Hyvä strategia ei ole mukava - 14.12.2011
TEKin on pidettävä kiinni nuorista - 14.12.2011
Työhön reilun työelämän ja yrittäjyyden puolesta - 13.12.2011
Esko Rautiola Arkkitehtiliiton uudeksi puheenjohtajaksi - 8.12.2011
Vielä ehdit hakea alennusta TEKin jäsenmaksusta! - 8.12.2011
Kansko on insinöörijärjestöjen linkki maailmalle - 8.12.2011
Vastaa TEKin palkkatutkimukseen! - 8.12.2011
Matrikkeli valmistuu hitaasti mutta varmasti - 5.12.2011
Sosiaalisesta mediasta apua henkilöstön edustajille - 25.11.2011
TEK ja TFiF palkitsivat vuoden ansiokkaimmat opinnäytteet - 31.10.2011
YTN:n vuoden 2011 yritysyhdistys on Wärtsilän Ylemmät Toimihenkilöt - 26.10.2011
MAL juhli mallikkaasti - 15.9.2011
Valtuustossa haluttiin reiluutta työelämään ja näkyvyyttä TEKille - 8.9.2011
Jäsenmaksun suoraveloitus päättyy lokakuussa - 7.9.2011
Teknon luottamusmiehet tyytyväisiä yhteisiin tavoitteisiin - 7.9.2011
Onnistunut lakimuutos eurooppalaiseen yritysneuvostotoimintaan - 2.9.2011
Marjo Matikainen-Kallström valittiin TEKin puheenjohtajaksi - 20.6.2011
Immateriaalioikeuksia ei tunneta - 9.6.2011
TEK-lehti kolmanneksi suurin ammattiliiton lehti - 9.6.2011
Onko kalenteritilauksesi kunnossa ensi vuodeksi? - 8.6.2011
Tampereen Teknillinen Seura jakoi lähes tuplamäärän stipendejä - 25.5.2011
Sture Fjäder valittiin Akavan puheenjohtajaksi - 24.5.2011
Minna Helle vetäytyy Akavan puheenjohtajakisasta - 20.5.2011
Uusi Insinööriliitto kannattaa Heikki Kauppia Akavan puheenjohtajakisassa - 4.5.2011
Sähköinen jäsenkortti kokeilussa - 3.5.2011
TEKin valtuustovaalit 2011













Arkisto

Kirjoita uusi kommentti