YTN:n Porokari: Suomalaista Sisua tarvitaan jatkossakin
14.3.2012 | Luettu 2666 kertaa
Ylemmät Toimihenkilöt YTN:n puheenjohtaja Pertti Porokari paheksuu Leafin suunnitelmia lopettaa Aurassa toimivan makeistehtaan toiminnan. Makeistehtaan lopettaminen uhkaa viedä työt 140 työntekijältä.
– Yhtiö kaavailee siirtävänsä makeisten tuotannon muualle Eurooppaan. Menetämme jälleen yrityksen lyhytnäköisen toiminnan takia palan suomalaista brändiä lopullisesti. Aurassa valmistetut Sisu- ja Leijona-pastillit ovat tunnettuja tuotemerkkejä, joita Suomi tarvitsisi jatkossakin, Porokari toteaa.
Yt-neuvottelut Auran makeistehtaalla alkoivat tänään. Porokari painottaa, että kyseessä on kannattava tehdas, joka on joutumassa konsernin tehostamistoimien jalkoihin.
– Suomalaiset makeistehtaat ovat yksi toisensa jälkeen katoamassa kartalta, hän harmittelee.
Auran tehtaan sulkemisen taustalla on yhdistyminen ruotsalaisen Cloettan kanssa viime vuonna. Konserni perustelee toimintojen siirtämistä Eurooppaan ylikapasiteetilla.
Auran makeistehtaan lisäksi liipaisimella on kaksi Ruotsin tehdasta. Samalla yritys on uudistamassa myös varastotoimintojaan Ruotsissa ja Tanskassa.
Konsernin laskelmien mukaan tehtaiden lopettamisista syntyisi noin 40 miljoonan euron kustannukset, mutta myöhemmässä vaiheessa vuotuiset säästöt olisivat noin kymmenen miljoonan euron luokkaa.
– Työnantajien yhteiskuntavastuu näyttää olevan hyvin lyhytnäköisen ja kyseenalaisen kannattavuusajattelun varassa, Porokari sanoo.
- 17.5.2013
Akavan Fjäder: Mahdollisuus keskitettyyn palkkaratkaisuun oli jo - 15.5.2013
Akavan Fjäder: Työllisyystavoitteeksi asetettava vähintään 75 prosenttia - 8.5.2013
YTN: Irtisanominen liian halpaa ja helppoa - 8.5.2013
Suomen Akatemialta 20 miljoonaa luonnontieteiden ja tekniikan tutkimukseen - 7.5.2013
Teollisuuden palkansaajat tavoittelee yleiskorotusta palkkoihin - 2.5.2013
TEK-lehti 3/2013: Kansallisesta palveluväylästä satojen miljoonien säästöt - 30.4.2013
Tamperelainen teekkariteko 2013: opiskelijatalo Tupsula - 30.4.2013
Virkamieslautakunta lakkautetaan - 30.4.2013
Sosiaalinen media kasvattaa myyntiä - 30.4.2013
Melu nakertaa työaikaa - Uutisarkistoon














Arkisto








Kirjoita uusi kommentti